Соңғы жылдардағы негізгі тенденцияларды қоғамдағы оқу рөлінің жоғалуы, білім мен білімнің беделінің төмендеуі, мәдениеттің төмен формаларына бағдарлау деп атауға болады. Қазіргі уақытта оқу жалпы мәдени, эстетикалық, эмоционалды емес, ақпараттық-прагматикалық қажеттіліктерді қанағаттандыруға бағытталған. Ынталы оқырманды тәрбиелеу қиын. Мұнда бастысы-оқуды жеке тұлғаның дамуына ықпал ететін етіп ұйымдастыру, ал дамып келе жатқан адам әрі қарай дамудың қайнар көзі ретінде оқуды қажет етеді. Балаларға барлық жолдармен оқуды дамытуға және кітаптарға деген сүйіспеншілікті қалыптастыруға мүмкіндік беру керек. Өйткені, бұл сауаттылық пен өмір бойы білім алудың алғашқы қадамы. Балаларға оқудан алуға болатын көптеген жағымды нәрселерді түсінуге көмектесу керек. "Оқу мектебі" жобасы осыған арналған.