Балаларды оқуға қызықтырудың 10 қызықты тәсілі

Бүгінгі күні әрбір адам дерлік дүниежүзілік кітапхананың үлкен бөлігін қалтасында алып жүргенімен, балалардың жалпы сауаттылығы, эрудициясы, ой-өрісі өспейді. Міне, біз тағы да мәңгілік сұраққа тап болдық: «Не істеу керек?». Және бұл мүлде риторикалық сұрақ емес. Балаларға оқудың көңілді және жағымды эмоциялар болатынын көрсету керек.

1.Балаларға дауыстап оқыңыз

Және мұны мүмкіндігінше тезірек бастаңыз. Көптеген сарапшылар ғылыми зерттеулерге сүйене отырып, баланың өмірінің бірінші күнінен бастап сөзбе-сөз бастауға кеңес береді. Онымен сөйлескен сайын, айналасындағы сөздерді естиді, сөйлеп, кітапқа деген қызығушылығы артады.

2.Актерлік қабілеттеріңізді көрсетіңіз

Сонымен бірге, бірдеңенің астына бірдеңені міңгірлемей, «сезіммен, түйсікпен, ретпен» оқу керек. Үлкен спектакльде барлық рөлдерді бір уақытта ойнайтын жалғыз актер сияқты оқыңыз. Баланың тәтті және күлкілі бала дауысымен, әженің қарт әйел дауысымен айтыңыз, әлдебір құбыжықтың сөзін қорқынышты ноталармен сұйылтыңыз.

1. Ең қызықты жерге дейін оқыңыз - және тоқтаңыз

Жақсы телешоулардың режиссерлерімен сценарий авторлары қолданатын әдісті қолданыңыз. Әдетте бір эпизод немесе тұтас маусым күтпеген, шарықтау сәтінде аяқталады, бұл көрермендерді соңғы эпизодтың әрбір кадрын дерлік талқылауды жалғастыру үшін апталар немесе айлар күтуге мәжбүр етеді. Кітап оқуда да солай болуы мүмкін: бала жалғастыруды асыға күтеді. Көптеген адамдар бұған шыдамайды және мұның бәрі қалай аяқталғанын білу үшін оларды мүмкіндігінше тез оқуды үйретуді сұрайды. Егер сіз бұл әдісті оқуды білетін балаға қолдансаңыз, ол келесі күні таңертең кітап іздеп, оны өзі оқитыны сөзсіз.\

1. Балаға кітапты өзі таңдауға мүмкіндік беріңіз Бүгінгі таңда баспагерлер балалар кітаптарына осындай әдемі мұқабалар жасайды, олардың әдемі безендірілгені соншалық, олар тіпті ең таңдаулы баланың назарын аударады. Балаңызды барлық жерде кітаппен қоршауға үйретуге тырысыңыз. Олармен бірге кітап дүкендеріне барыңыз және кітаптар қатарын аралап, барлық сөрелерді зерттеңіз. Балаларды кітапханаға апарыңыз, оның қаншалықты әдемі болатынын көрсетіңіз. Ал егер кітапхана үлкен болып шықса, кез келген мектеп жасына дейінгі бала немесе оқушы өзінің көлеміне, әсемдігіне және терезеден көрінісіне ұзақ уақыт бойы тәнті болады.
  2. Мысал келтіріңіз

Бұл, мүмкін, негізгі Кеңес. Ата-аналардың өздері оқуы керек. Әйтпесе, олардың балаларының оқуға деген қызығушылығы өте аз. Ерте жастан бастап балалар сізді үнемі қолында кітаппен көріп, үй кітапханасын оқып, үйренсін.

1. Жасөспірімді кітап қолданбаларымен таныстырыңыз

Классикалық қағаз кітаптарды емес, электронды кітаптарды оқудың еш айыбы жоқ. Ал егер телефон балаларыңыздың қолының табиғи әрі ажырамас жалғасы болса, оны жақсы пайдалану үшін пайдалануға рұқсат етіңіз. Оларды, мысалы, Bookmate қолданбасын («Bookmate») жүктеп алуға шақырыңыз. Бұл үлкен кітапханасы бар оқырман ғана емес. Бұл сонымен қатар кітап сүйер қауым үшін жаңа достар тауып, тәжірибе алмасып, кітап сөрелерімен алмаса алатын нағыз әлеуметтік желі.

1. Кейіпкерлер мен өзіңнің арасына параллельдер сал, ортақ және өзгеше табыңдар Әдеби кейіпкерлерді өзіңізбен, туыстарыңызбен, достарыңызбен және, әрине, баланың өзімен салыстырыңыз. Оған сұрақ қойыңыз: «Сіз қалай Кішкентай ханзада сияқтысыз? Сіз немен ерекшеленеді? Ал сіз Түлкіні кездестіріп, оның орнында не істер едіңіз? Осы және осыған ұқсас сұрақтар романның, әңгіменің немесе ертегінің мазмұнына деген қызығушылықты тудырады.
  2. Кітаптан приключение жасаңыз және оның құпия мағынасын іздеңіз

Жақсы кітапта жұмбақтарға әрқашан орын бар. Егер студент, мысалы, Жюль Вернді оқыса, онда олар кез-келген жұмыстың әр бетінде болады. Бірақ сіз өзіңізге және басқа сұрақтарға жауап бере аласыз. Обломовты диваннан қалай көтеруге болады? Мумаға Герасимнен қашып, оны өлімнен құтқаруға қалай көмектесуге болады?

1. Кітапқа арналған суреттер оған деген көзқарасты өзгерте алады

Кейде жас оқырманға басты кейіпкерлер мен олар тұратын жерлерді көру өте маңызды. Суреттер, суреттер, графика — мұның бәрі үлкен көмек бола алады. Олар соншалықты әдемі, жарқын және қызықты, олар әрқашан қарап, зерттегісі келеді. Олар қиял мен қиялға кеңістік бере отырып, қызықтырады және қызықтырады. Бұл бізге керек нәрсе.

1. Кітаптарды дұрыс таңдаңыз

Көптеген кітаптар, әрине, барлық жастағы адамдарға бағынады. Бірақ егер сіз баланы оқуға қызықтырғыңыз келсе, Виктор Драгунскийдің "Денискиннің әңгімелері" немесе сол Жюль Верннің "80 күнде әлемге саяхат" ең жақсы мысалдардың бірі болады. Бірақ егер сіздің 15 жасар ұлыңыз "өткен ғасырдан бері қайтыс болған сұр және сақалды қарт адамдар" жазған романдарды оқығысы келмейтінін айтса, онда оған, мысалы, "шығу" кітабын — жақында орыс тіліне аударылған классиканы кеңес беріңіз. Қазіргі қазақстандық авторлардың кітаптарын табыңыз.